Vyberte stránku

Dostat do sebe tu tvrdou hromadu informací a neztratit je ještě cestou k tabuli je pořádný kumšt.

Lijete to do sebe několik hodin vkuse (někdy i několik dnů…nedej Bože týdnů…), oči krvavé jak angorský králík, chraptíte jak po slušném tahu a bez ohledu na to, jestli je vám sedm, patnáct nebo čtyřicet, zažíváte muka zařezávání informací do mozku asi stejně příjemně, jako elektrošoky.

….navíc máte pocit, že se když se vás v noci, ve snu, někdo nevinně zeptá, jaké jsou druhy XY, vyskočíte jako srna s tím, že to prostě po těch hodinách nevíte!!!

Jednoduše, pokud jste malý / velký / mladý / star…v nejlepších letech / základkový / vysokoškolský nebo jakýkoliv jiný student, čeká vás nějaký našlapaný kurz, nebo se prostě „jen“ chcete něco pořádného naučit a ne se tím nechat zabít, tohle bude pomůcka přímo pro vás 😊

Co je to?

No nebudu si hrát na kouzelníka. Samozřejmě že jsou to myšlenkové mapy. Mé ódy se na ně se již jistě donesly až k nebeským výšinám, takže vám dnes ukážu, jak se s jejich pomocí dokážete naučit věci, že byste to do sebe neřekli.

Tak předně…

Věci, které se učíme, se primárně ukládají do naší krátkodobé paměti. Do té dlouhodobé se dostanou až po nějakém čase a chce to na sebe trošku vyzrát. Ovšem dokázáno je, že pokud si učenou látku zopakujete 5x, zapamatujete si ji napořád. NE jako kafemlýnek 5x za sebou, to by to ve světě vypadalo dneska trošku jinak, ale 5x s rozestupy.

  1. V den, kdy jste se učili
  2. Druhý den
  3. Za týden
  4. Za měsíc
  5. Tak za 3 – 6 měsíců.

Tohle moudro není z mé hlavy, ale z hlavy pana Tonyho Buzana, který detaily popisuje ve svých knihách. To si v klidu nastudujte sami.

Ale jakou roli v tom hrají myšlenkové mapy?

 

Část druhá – kde se mapa vezme

Abyste si látku dobře zopákli, udělejte si ze svých poznámek mapu. Než tupě civět do sešitu a opakovat si jak na flašinetu, buďte projednou trošku tvůrčí.

Do středu papíru si napište téma výuky.

Rozdělte si učivo do několika logických oblastí – tohle budou vaše hlavní větve.

A tyhle hlavní větvě dále rozvětvujte podle svých poznámek dál na dílčí podtémata a klíčová slova. Připisujte a komentujte, propojujte šipkami a nezapomeňte se držet PRAVIDEL pro tvorbu myšlenkových map 😉

 

Část třetí – jak pak s mapou pracovat

Každé opakování pak bude vypadat asi takto. Vezmete si papír a zkusíte si stejnou mapu črtnout zpaměti (ani možná nemusíte v barvě). Jen tak. Budete si vzpomínat na jednotlivé větve, které si vybavíte díky jejich barvám a třeba i specifickému písmu. Detaily z každé hlavní větve si budete pamatovat díky tomu, jak logicky na sebe navazují…a díky obrázkům. A taky díky šipečkám, které si pak třeba doděláte, abyste si lépe vybavili souvislosti.

A pak můžete dílo své paměti porovnat s první originál mapou. A doplnit si, co chybělo.

A tak další den, týden, měsíc, půlrok…

A tak si vlastně budete jen tak kreslit, a čmárat, jen tak vzpomínat…až si najednou u testu, nebo u zkoušení vzpomenete, jak to s těma větvemi bylo a že jste se s pastelkami v ruce naučili a zapamatovali si víc, než tvrdým odříkáváním.

 

Bonusy 🙂 

Budete mluvit souvisleji – mapy vás navedou.

Budete schopní vytvářet prezentace – mapy vás povedou.

Budete si lépe pamatovat. Váš mozek nejraději propojuje – všechno podstatné už tady bylo, jen ty souvislosti a ta propojení jsou jiná. A čím více nových propojení, tím je schopen rychleji a bezpečněji najít tu správnou odpověď.

 

Že to bude trvat?

No jasně, že to není přes noc. Ale co jste čekali? Zázračnou medicínu? Jak už jsem řekla – kdyby taková byla, vypadalo by to na světě jinak. Myšlenkové mapy nejsou žádnou medicínou. Ale jsou luxusní pomůckou, jejímž používáním si vybrousíte své myšlení, zapojíte obě hemisféry a vaše výsledky nemůžou než růst.

 

A důkaz?

Jako starší paprika jsem se rozhodla ke třem dětem na bezlepkové dietě (kterým denně vařím), práci, muzice a velké domácnosti, o kterou se mi fakt nestarají ani chůvy ani babičky,  si ještě dodělat vysokou. A věřte mi, bez map, bych zkoušku z Hospodářského práva fakt na jedničku nedala 😉

Tak hodně štěstí u zkoušek 😊

Chcete se myšlenkové mapy (ovšem originál, žádné aliasy) naučit? Sledujte termíny kurzů, nebo napište na FB a nebo rovnou zavolejte na 604415300.

Dejte vědět ostatním!