Hlavně nesmím nic zapomenout! A jak to mám asi udělat?
Den má 24 hodin. Na světě žije nějakých 7 – 8 miliard lidí. My máme cca 8mi hodinovou pracovní dobu. A zrovna dneska se dobrá polovina populace kolem vás rozhodla, že budete jediným tvorem ve vesmíru, který jim může pomoct nebo prostě musí udělat nějakou věc. Krize kulminuje kolem poledne, kdy se nestihne oběd a do konce pracovní doby běžíte jak u posledních kilometrů olympijského maratonu. Nepoužitelní.
Asi není nikdo, kdo by tohle neznal. Nicméně, jak na to.
Tisíc a jedna dobrá rada říká, naučte se používat diář a svou práci si organizujte. Perfektní, ale to už tady bylo a zase jeden diář skončil v šuplíku. A nic. A možná v něm něco je, ale při tom všem nemáte vůbec odvahu jej otevřít.
Takže fakta:
- Nervy máte hlavně z toho, že vůbec nemáte jasnou představu, co vás v daný den čeká
- Tím pádem nemáte ani tuchu (a když tak fakt jenom tuchu), jak důležité jsou věci, které k vám za den nově přijdou
- A už vůbec netušíte, jak s nimi naložit, protože to, co teď nesmírně spěchalo, druhý den vypadá, že to byla dost zbytečná honička
Abyste se z tohoto pekla vymotali, přiložím pár dobrých tipů. Naučte se konečně používat diář 😉 Ne tak, že hned od zítřka budete mít jasno a stane se z vás totální profesionál. Po krocích. Ani papuče jste se nenaučili nosit z minuty na minutu a nevysvětlit vám máma, že se na noc vyzouvají, spíte v nich dodnes. To znamená:
- Od této chvíle přestáváte používat lístečky, trošku mobil, trošku blok, trošku paměť. Mozek máme od tvoření, ne od archivace
- Vezměte si první lepší diář – pokud možno denní (tj. celý den na jedné stránce)
- Nalistujte si na dnešní den
- A od rána si pište – kdo volal a co po vás chtěl, co hoří, co máte vyřídit, kam musíte zajít, kdy máte vyzvednout děti, kolik peněz musíte vybrat, komu se máte ozvat a s čím, atd…
- Pozor – nesnažte si to zapamatovat! Všechno si pište!
Dojdete do velmi příjemného stádia, kdy budete vědět věci, které jsou pro vás velmi přínosné a pro okolí velmi znepokojivé:
- Že vám volal minulý týden, nikoliv včera
- Že po vás chtěl toto, nikoliv toto
- Že tuhle informaci jste předali k vyřízení ve středu, ne dnes ráno
- A jiné, ještě mnohem zajímavější věci (jako stav konta, číslo na restauraci, tip na dárek, apod.)
Papír je klasika. Pobere všechno. A protože náš mozek má jednak krátkodobou paměť, která má omezenou kapacitu a do té dlouhodobé nezapíše jen tak, je nutné si věci značit. Zápisem na papír se ta stejná informace zapisuje do dlouhodobé paměti. To znamená, že info už v mozku máme, teď nalistujeme den s poznámkou a v klidu vše vyřešíme. Takže asi takto nic nezapomeneme J
Vyzkoušejte a dejte vědět, jak to jde. A pokud to potřebujete osvětlit jasněji, napište. Osvětlím.
Úžasný článek (ostatně, všechny tvoje články jsou bomba!). Moc děkuju za úžasné rady.
Začala jsem se taky učit, jak plánovat a není to vůbec jednoduché. Hlavně jsem pochopila, že všechny rady najednou nedokážu uvést do praxe a že musím postupně zavádět jednu po druhé a pak to půjde.
V jednom osobnostním testu, který jsem si dělala, mi vyšlo, že nerada plánuji. A v jiném osobnostním testu mi vyšlo, že jsem typický plánovač. Přikláním se spíše k tomu druhému, protože opravdu dělám i to, že si na seznam úkolů napíšu už hotové úkoly, jen proto, abych si je mohla odškrtnout jako hotové! Mám pak radost z toho, kolik úkolů jsem zvládla.
Leni, moc díky za komentář. Máš úplnou pravdu v tom, že všechno nejde najednou. Taky všechny nápady se nehodí všem lidem – každý jsme uplácaní z jiného těsta. Plánování vlastně máme rádi všichni – třeba když jde o dovču, vydržíme v plánech ležet celé týdny. Takže stačí se najít v tom, co plánujeme a máme vyhráno.
Držím pěsti a moc tě zdravím 🙂